Interesanti fakti
Pasaulē visvairāk tulkotie autori ir Agata Kristī, Žils Verns un Viljams Šekspīrs.
Ļoti lielā skaitā valodu ir tulkotas dažas neparastas grāmatas:
Bībele nemainīgi saglabā pirmo vietu visvairāk tulkoto grāmatu vidū, tā ir pieejama 2,454 dažādās valodās.
Pasaku grāmatas ‘’Pinokio’’, kuras oriģinālteksts ir itāļu valodā, tulkojums ir veikts 240 dažādās pasaules valodās.
Vispārējās Cilvēktiesību deklarācijas, kuras oriģinālteksts ir angļu valodā, tulkojums ir veikts 438 dažādās pasaules valodās.
Komiksu grāmatas „Asteriksa piedzīvojumi’’, kuras oriģinālteksts ir franču valodā, tulkojums ir veikts 112 pasaules valodās.
Diena, kuru atzīmē visi tulkotāji ir 30. septembris, kas pasaulē ir atzīta kā „Starptautiskā tulkotāju diena’’.
Tulkotāji strādā ļoti smagi, un to labi atspoguļo vidējais vārdu skaits, kuru iztulko viens cilvēks katru gadu, tie ir aptuveni 750,000 vārdi.
Vārds „tulkot’’ ir cēlies no latīņu valodas, kas nozīmē, pārvietot no vienas vietas uz otru.
Ļeva Tolstoja grāmatas „Karš un miers’’ oriģinālteksts krievu un franču valodā satur aptuveni 460,000 vārdus. Šī literārā darba angļu tulkojums satur aptuveni 560,000 vārdus.
Angļu, franču, vācu, krievu, itāļu valodas ir tās, no kurām visbiežāk tulko uz citām valodām.
Katras divas nedēļas kāda valoda vai dialekts mirst. 2400 no visām pasaules valodām tiek klasificētas kā izmirstošas.
Pasaules valoda ar visplašāko alfabētu ir Kambodžas valoda khmeru, tās alfabetā ir 74 zīmes. Īsākajā alfabētā ir 12 zīmes, tas ir Rotokas salas iedzīvotāju alfabēts. Valoda ar vislielāko vārdu skaitu ir angļu valoda, kurā ir 250,000 vārdi.
Amerikas Savienotajās valstīs runā vairāk kā 300 valodās. 21% no Amerikas Savienoto valstu iedzīvotājiem, kuri ir vecāki par 5 gadiem, mājās runā citā valodā. No šī 21% iedzīvotāju 62% runā spāņu valodā, no šīem spāniski runājošajiem 56% ļoti labi runā angļu valodā.
Mācoties svešvalodas cilvēks kļūst gudrāks un erudītāks, poliglotiem uzlabojas smadzeņu darbība un palēninās smadzeņu novecošanās.
Valodas ietekmē viena otru. Angļu valodā 30% vārdi ir franču izcelsmes. Kā labu piemēru var minēt leksiku, kas ir saistīta ar baleta terminoloģiju, tajā gandrīz visi vārdi ir franču izcelsmes.
Pasaulē ir aptuveni 200 valodu, kuras ir izveidotas mākslīgi literārām, televīzijas, filmu vajadzībām.